Wydrukuj tę stronę

Kościół w Kozinie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kościół filialny z 1928r. w Kozinie, ukończony 1931 roku. Pod koniec XIX wieku w Kozach i Kozinie mieszkali głównie zniemczeni Kaszubi. Zapotrzebowanie na tanich pracowników rolnych doprowadził do powstania tu sporej kolonii Kaszubów przybyłych z okolic Kartuz.

Po wytyczeniu nowych granic i odrodzenia się państwa polskiego w roku 1920 najbliższym dla mieszkających tu katolików był kościół katolicki w Lęborku.

Szczególnie nieprzychylną postawę względem Kaszubów przejawiał ówczesny zarządca Kóz i Kozina, radca handlowy Schlieker.

Ze względu na postawę właściciela stanął on na śródleśnym wzgórzu, ponad 3 km od wsi.

1 komentarz

 • kasiaax3s
  napisane przez kasiaax3s
  wtorek, 12 maj 2020 16:17

  Historia kościoła opisana wyżej jest zniekształcona i to bardzo mocno!
  Kościół wybudowany w II poł. XIX w. przez zarządce okolicznych ziem oraz radce handlowego Schliekera - NIE BYŁ ON WROGO NASTAWIONY. Ufundował on pierwszy kościół katolicki na tych ziemiach (najbliższy dla mieszkańców Kozina kościół katolicki znajdował się w Lęborku lub Sierakowicach).
  Na pamiątkę tego wydarzenia, w pierwsze okno po lewej stronie kościoła (prezbiterium), wstawiono witraż z nazwiskiem właściciela. Kamień węgielny pod budowę kościoła został położony 09.10.1928 roku. Położony na górce, dziś już w lesie - w lato pięknie ukryty wśród zieleni.
  KOŚCIÓŁ ZNAJDUJE SIĘ W ODLEGŁOŚCI 600-700 METRÓW OD CENTRUM WSI KOZIN.